Hemoroidy

Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu, to powszechne schorzenie, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Często wiąże się ono z przykrymi objawami, takimi jak: ból, świąd, a także krwawienie podczas wypróżnień. Przedstawiamy Państwu przyczyny, objawy i metody leczenie hemoroidów. W tym artykule artykuł chcemy rzetelnie wyjaśnić Państwu mechanizmy, które kryją się za tą często bolesną i uciążliwą dolegliwością.

Przyczyny hemoroidów:

 • Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej (powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu). Najczęściej występują u osób jeżdżących konno, ślęczących przy komputerze, u kolarzy, kierowców.
 • Zła dieta- niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i za mało płynów powodują zaparcia i zmuszają jelita do większej pracy. Wówczas w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu. Do zaparć przyczynia się też spowolnienie wraz z wiekiem przemiany materii oraz przyjmowanie leków.
 • Ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Rosnący płód-ucisk na układ żylny, utrudniający odpływ krwi. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia.
 • Choroba częściej dotyka osoby otyłe, cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, z przewlekłą niewydolnością krążenia, po operacjach okolicy odbytu i krocza, uprawiające seks analny oraz kobiety, które urodziły kilkoro dzieci.
 • Ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe częściej też rozwija się u osób starszych.
 • Zbyt długie siedzenie w toalecie i napinanie mięśni brzucha prowadzi do przeciążenia układu żylnego w miednicy mniejszej oraz okolicy odbytu.Warto porzucić nawyk czytania w toalecie – czynność fizjologiczna powinna trwać tylko tyle, ile jest to niezbędne, licząc w sekundach.
 • Choroba częściej dotyka osoby cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi (podrażniają śluzówkę odbytu), dlatego w przyjmowaniu ich należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza.
 • Jedną z przyczyn powstawania hemoroidów są długotrwałe zaparcia, dlatego warto do nich nie dopuszczać. Pomóc powinno stosowanie diety bogatej w błonnik oraz pilnowanie codziennej dawki aktywności fizycznej, a jeśli jest taka potrzeba – stosować leki przeczyszczające.

Objawy hemoroidów:

 1. Świąd odbytu i jego okolic.
 2. Swędzenie, któremu może towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry (wynik drapania) oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym (odczuwamy wilgoć w okolicy odbytu).
 3. Powiększone guzki- wrażenie niepełnego wypróżnienia- silniejsze parcie
 4. Ciśnienie tłoczni brzusznej- utrudniony odpływ żylny z okolicy odbytu, co powoduje powiększenie się hemoroidów.
 5. Niewielkie krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania (ślad na papierze toaletowym).
 6. Wypadanie guzka – po wypróżnieniu można go wyczuć w okolicy odbytu. Na początku cofa się samoistnie, w późniejszym stadium choroby trzeba mu pomóc.
 7. W końcu przez cały czas tkwi na zewnątrz odbytu. Ból pojawia się wtedy, gdy hemoroidom towarzyszą np. powikłania zapalne i zakrzepowe.

Badanie:

 • Wywiad
 • Oglądanie okolicy odbytu i badanie per rectum
 • Anoskopia – za pomocą wziernika

Klasyfikacja hemoroidów

Skala Parksa:

 • I – guzki krwawnicze są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz. Można je uwidocznić w trakcie badania endoskopowego
 • II – guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz w czasie defekacji (wypróżniania się) i cofają się samoistnie do kanału odbytu po oddaniu stolca
 • III- guzki krwawnicze wypadają w czasie defekacji, nie cofają się samoistnie po oddaniu stolca, ale mogą zostać odprowadzone ręcznie
 • IV- guzki krwawnicze utrzymują się na zewnątrz niezależnie od wypróżniania się oraz nie mogą zostać odprowadzone ręcznie

Leczenie hemoroidów:

 1. picie 2-2,5 litra płynów dziennie
 2. zbilansowana dieta, w której nie może zabraknąć warzyw, owoców i produktów z grubego przemiału. Nie za dużo z nasionami, bo mogą mechanicznie drażnić odbyt. 
 3. ograniczyć czekoladę, mocną herbatę, kawę, alkohol wysokoprocentowy, czerwone wino, orzechy, produkty powodujące wzdęcia, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy.
 4. Tabletki, maści, czopki na hemoroidy
 5. Leki na hemoroidy bez recepty zwykle zawierają naturalne substancje, np. wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański, przetwory z pączków topoli…
 6. Ulgę przynoszą nasiadówki, np. z dodatkiem kory dębu lub kwiatu nagietka,
 7. Ciepłe kąpiele (woda nie może być gorąca) z ziołami, np. rumiankiem.
 8. Gdy hemoroidom towarzyszą zaparcia- środki rozluźniające stolec.
 9. Zabieg gumkowania- metoda Barrona stosowany przy hemoroidach II i III stopnia
 10. Skleroterapia dla małych hemoroidów – preparat- zakrzep- niedożywiony guzek odpada
 11. Laser – obkurczenie i zamknięcie naczynia- uczucie ciała obcego w odbycie
 12. Wycięcie – klasyczną metodą Milligana-Morgana – wycięcie- otwarte rany+ leki p/ bólowe+ nasiadówki z dodatkiem środków antyseptycznych.
 13. Metoda Longo- okrężne usunięcie i zszycie fragmentu błony śluzowej

Postępowanie pooperacyjne:

→ Terapia wisceralna/ zaparcia

→ Terapia okolicy okołoodbytowej

→ Terapia manualna

→ Instruktaż ćwiczeń mięśni zwieraczy odbytu

→ Profilaktyka przeciw powstawaniu żylaków

Późne powikłania, które mogą dać o sobie znać nawet kilka lat po zabiegu to:

 • nietrzymanie stolca
 • zwężenie odbytu
 • wywinięcie śluzówki
 • przetoka odbytu
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Fizjoterapia

Autor: Mgr Marta Jabłońska – Kowalska

Marta Jabłońska-Kowalska to doświadczony fizjoterapeuta i osteopata. Ukończyła studia magisterskie w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Bydgoszczy w 2008 roku zdobywając tytuł magistra fizjoterapii. Następnie ukończyła studia Osteopatii na Akademii Osteopatii w Warszawie w 2022r. Na obu uczelniach terapeutka zdobyła wiedzę i umiejętności w dziedzinie fizjoterapii, anatomii, fizjologii, terapii wisceralnej oraz terapii cranio-sacralnej. Jednocześnie od 2016r. terapeutka systematycznie poszerzała swój warsztat terapeutyczny w zakresie terapii uroginekologicznej oraz proktologicznej i rozwinęła się w zakresie USG w Urologii. Jest certyfikowanym terapeutą terapii McKenzie oraz certyfikowanym terapeutą uroginekologicznym. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Hospicjum, Przychodni Rehabilitacyjnej, Sanatorium Uzdrowiskowym oraz Szpitalu Wojskowym, aż wreszcie w 2017r. rozpoczęła własną działalność w firmie FIZJODUET KOWALSCY w województwie Kujawsko-Pomorskim w Lubiczu koło Torunia.