Osteopatia, jako relatywnie młoda gałąź medycyny w Polsce, zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców, zarówno po stronie pacjentów, jak i osób, które chciałyby się kształcić w tym zawodzie. Czym tak naprawdę jest osteopatia i w jakich przypadkach warto skorzystać z wizyty?
Czym jest Osteopatia?
Osteopatia jest dziedziną medycyny, która dzięki specjalnemu podejściu do pacjenta oraz zastosowaniu terapii manualnej , zapewnia kompleksową diagnozę. Osteopaci wychodzą z założenia, że poszczególne układy w ludzkim ciele oddziałują na siebie, dlatego przy ocenie biorą pod uwagę czynniki pozornie niezwiązane z problemem. Dzięki holistycznemu podejściu do rozmówcy, specjalista prowadzi szczegółowy wywiad, analizując nie tylko wyniki badań, ale również to, w jaki sposób pacjent postrzega swoją obecną kondycję fizyczną i psychiczną. Po rozmowie rozpoczyna badanie polegające na terapii manualnej, podczas której jest w stanie zlokalizować miejsca w ciele pacjenta, które mogą powodować ból.
Czym różni się osteopatia od innych dziedzin medycyny?
Można wyróżnić trzy główne różnice pomiędzy osteopatią i innymi dziedzinami medycyny.
Po pierwsze, jest to podejście do pacjenta. Lekarze medycyny skupiają się na konkretnym narządzie/układzie, co do którego robili specjalizacje. Ich wiedza jest bardzo duża w tym obszarze, ale ponieważ koncentrują się głównie na tym, nie wychwycą innych objawów, które mogą się nie wpisywać w ich tok rozumowania. Osteopata tworzy obraz pacjenta i jego objawów rozpoczynając od zarysu całościowej sytuacji, wsłuchuje się w jego słowa, historię, zanim rozpocznie badania. W innych dziedzinach medycyny, wywiad ogranicza się jedynie do kilku prostych pytań, podczas gdy przy wizycie u osteopaty, to podczas wywiadu tworzy się relacja z pacjentem, dzięki której pacjent jest bardziej skłonny do rozmowy.
Drugą różnicą jest sposób badania. Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku, gdy chcemy potwierdzić diagnozę, lub dowiedzieć się więcej, należy przeprowadzić szereg, czasami bolesnych badań i testów. Podczas wizyty u osteopaty, pacjent jest badany pod zupełnie innym kątem. Osteopata sprawdza napięcia w ciele, zarówno mięśni szkieletowych, przy mięśniach międzyżebrowych, oraz innych tkanek okalających narządy wewnętrzne. Badanie to jest nie tylko nieinwazyjne, ale również bezbolesne, gdyż dzięki komunikacji z pacjentem, nacisk jest dostosowany do jego komfortu i samopoczucia.
Ostatnią różnicą jest sposób leczenia. Medycyna oferuje wiele form leczenia, od farmaceutycznej, przez terapeutyczną i rehabilitacyjną. W przypadku osteopatii, już wyniki samego badania dają rezultaty w postaci zmniejszenia bólu i napięcia. Osteopata nie przepisuje żadnych leków, pracuje głównie na ciele pacjenta poprzez uciskanie oraz elementy rehabilitacyjne. Wszystko to, by doprowadzić organizm do pozbycia się napięcia z tkanek, które często są przyczyną dolegliwości dotykających większości Polaków w XXI w.
Kiedy należy umówić się na wizytę do osteopaty?
Osteopata zbierając wszystkie wyniki badań ze szczegółowym wywiadem oraz dokładnym badaniem manualnym pacjenta, wskazuje pierwsze kroki w stronę zdrowia. Oczywiście wizyta osteopaty może być pierwszym punktem na liście specjalistów, gdy chcemy pozbyć się pewnych dolegliwości. Jest wiele problemów, z którymi możemy przyjść do osteopaty, są to m.in:
- bóle głowy,
- bóle kręgosłupa,
- bezsenność,
- bóle miesiączkowe,
- problem z wypróżnianiem,
- szumy uszne,
- bóle uciskowe,
- nietrzymanie moczu,
- problemy z libido,
- wzdęcia,
- refluks
- i wiele innych.
Jak widać, zakres możliwości osteopaty jest bardzo duży, dlatego warto rozważyć taką wizytę, by sprawdzić, czy można poradzić sobie z dolegliwościami, bez używania leków.
Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?
Wywiad dla osteopaty jest bardzo ważnym elementem tworzenia diagnozy. To dzięki holistycznemu podejściu jest on w stanie wyłowić ze słów pacjenta znacznie więcej związków przyczynowo-skutkowych, które mogą być powodem problemów, z którymi przyszedł na wizytę. Dlatego tak ważne jest, by przygotować się do rozmowy. Warto ze sobą zabrać wyniki ostatnich badań, również wcześniejszych, dla porównania. Dobrym pomysłem jest również spisanie objawów i dolegliwości, dzięki czemu podczas rozmowy nic nam nie umknie. Na wizytę nie trzeba przychodzić na czczo, ale warto pamiętać, by zjeść coś lekkostrawnego, by posiłek nie powodował dodatkowego dyskomfortu i nie utrudniał badania. Nie trzeba się obawiać samego badania, ponieważ jest ono bezbolesne i polega głównie na sprawdzeniu napięcia w mięśniach i innych tkankach. Specjalista przez cały czas pyta, czy jego nacisk na poszczególne części ciała powoduje ból. Nie należy bagatelizować bólu i powiedzieć mu o stopniu, jaki wywołują jego dłonie, ponieważ tylko w takim przypadku będzie mógł pomóc.
Jak wygląda wizyta u osteopaty?
Wizyta zaczyna się od rozmowy z pacjentem, podczas której osteopata zbiera informacje o ogólnym stanie rozmówcy, dolegliwościach oraz stylu życia (np. aktywności fizycznych). Po przejrzeniu badań, przystępuje do testów, dzięki którym będzie można ocenić, które miejsca w ciele pacjenta są źródłami bólu, a niekoniecznie będą to miejsca, które będą bolały.
Jesteśmy jednym z pierwszych osteopatów w Kujawsko Pomorskim!
Dobrym przykładem jest ból głowy, który może być spowodowany uciskiem kręgu w kręgosłupie, czy dysfunkcją pracy żołądka. To właśnie dzięki bardzo dobrej znajomości anatomii i odpowiedniemu przygotowaniu osteopatycznemu lekarz/fizjoterapeuta, jest w stanie zlokalizować przyczynę bólu, a nie skupiać się na leczeniu objawów. Pacjentowi poświęca się bardzo dużo uwagi, zarówno podczas wysłuchiwania objawów, jak i emocji z nimi związanych. Specjalista z tej dziedziny medycyny dobrze zdaje sobie sprawę, jak poważne spustoszenie może spowodować stres w ludzkim organizmie, dlatego nie bagatelizuje tego czynnika. Wręcz przeciwnie, podpowiada pacjentowi, jakie ćwiczenia może wykonać, by uwolnić się od stresu w codziennych sytuacjach.
Jakie są główne typy osteopatii?
Osteopatię można podzielić m.in. ze względu na narządy/układy, którymi się zajmuje. Wyróżniamy:
- osteopatię parietalną, związaną z niewłaściwym funkcjonowaniem układu ruchowego; mięśni, ścięgien, stawów, więzadeł, kręgosłupa i kończyn. Można umówić się na wizytę w przypadku mrowienia czy puchnięcia nóg, problemów z zapaleniem stawów, zwichnięciem czy skręceniem oraz wszystkimi chronicznymi i ostrymi bólami.
- osteopatię wisceralną, która zajmuje się narządami wewnętrznymi i układami: krążenia, oddechowym, trawiennym, płciowym i moczowym. Do osteopaty możemy skierować się w przypadku m.in.problemów z nietrzymaniem moczu, refluksem, astmą, niskim libidem czy bolesnymi miesiączkami.
- Osteopatię kranialną, która dotyczy ośrodkowego układu nerwowego i opon mózgowo – rdzeniowych. W przypadku tego typu mamy do czynienia m.in. z migrenami, problemami hormonalnymi, szumami w uszach czy problemami emocjonalnymi.
Osteopatia w Kujawsko-Pomorskim, jak wybrać właściwego specjalistę?
Osteopata istnieje w prawie polskim od niespełna 4 lat, ale mieszkańcy większych miast mogą już odczuwać zalety wizyty u tego specjalisty. W Toruniu, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, nie mogło zabraknąć holistycznego podejścia, które zapewnia osteopatia. Blisko 200 tys. miasto, zachłannie przyjmuje nowe gabinety tej specjalności, należy jednak pamiętać, by przed wizytą, sprawdzić podstawowe informacje na temat prowadzącego tą praktykę medyczną.
- informacje o wykształceniu. Są niezwykle ważnie nie tylko z punktu widzenia prawa. Tak, jak wcześniej wspominaliśmy, nie każdy lekarz, fizjoterapeuta czy położna mogą nazwać się osteopatami. W Polsce nie powstały jeszcze studia licencjackie i magisterskie o tej specjalizacji, ale istnieją kursy, które kończą się egzaminem Państwowym i to dzięki nim mamy pewność, że uczestnik nabył wystarczającą wiedzę, by pomóc.
- informacje dla pacjenta. Osteopatia jest dziedziną skupiającą się na pacjencie, dlatego też specjalista powinien dostarczyć wystarczającą ilość informacji, by zapewnić pacjentowi komfort już podczas pierwszej wizyty. Warto spojrzeć, czy prowadzi bloga, na którym dzieli się swoją wiedzą w sposób przystępny i pomocny dla pacjenta.
- obsługa pacjenta. To dotyczy zarówno strony internetowej, rejestracji, jak i samej rozmowy z osteopatą. Specjalista powinien dążyć do tego, by zminimalizować stres, którą może się wiązać z wizytą.
Osteopatia często jest traktowana przez wykonujące ją osoby, jak powołanie. Zależy im na pacjentach i na ich samopoczuciu, dlatego tak ważne jest, by zapewnić im komfort i wszystko, czego potrzebują, by poczuć się lepiej.
Jestem po wizycie u osteopaty, co dalej?
Jeśli pacjent był u specjalisty z odpowiednim przygotowaniem to nie powinien wyjść z gabinetu bez odpowiedzi na to pytanie. Osteopata nie tylko zapewnia zabiegi na doraźne bóle, ale prowadzi terapie, które mogą być wykorzystywane wraz z farmakologią. Dzięki bezbolesności oraz nieinwazyjności, często są stosowane po operacjach lub wypadkach. Osteopatia jest łagodnym badaniem dla osób w każdym wieku, a nawet w takim stanie jak ciąża. Specjalista ustala z pacjentem poszczególne kroki terapii, omawia przyczyny dolegliwości i sugeruje kolejne badania lub zwrócenie się do lekarza specjalisty w przypadku, gdy same zabiegi osteopatyczne nie wystarczą. Co więcej, po wizycie dostajemy szereg wskazań, które należy wcielić w życie, by zwiększyć swój komfort funkcjonowania. Często pacjenci są bardzo zdziwieni, jak niewielka zmiana może zrobić tak dużą różnicę.