Metody specjalistyczne

Fizjoterapia onkologiczna

Terapia ta służy wsparciu leczenia onkologicznego i rekonwalescencji pacjenta po operacji, w trakcie chemioterapii czy radioterapii.

Leczenie onkologiczne może mieć różny charakter. Przede wszystkim wykorzystuje się leczenie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię.

Podczas choroby pacjent może doświadczyć szeregu zaburzeń w układzie ruchu, układzie oddechowym czy układzie krążenia, mogą być ograniczenia ruchomości w stawach, osłabienie i zaniki mięśniowe, niedowłady czy obrzęki kg czy kd.

Ponadto podczas leczenia chirurgicznego dochodzi do powstawania często rozległych blizn, bliznowców.

W czym możemy Ci pomóc?

  • powrót do sprawności w trakcie i po leczeniu onkologicznym (po mastektomii, po prostatektomii). Poprawa zakresu ruchomości w stawach, siły mięśniowej, wydolności i sprawności fizycznej.
  • praca z bliznami po operacjach: działanie przeciwbólowe, mobilizacja blizny
  • obrzęk limfatyczny – kompleksowa terapia przeciwobrzękowa: manualny drenaż limfatyczny, kompresoterapia (bandażowanie), dobór aktywności fizycznej, edukacja w zakresie automasażu i pielęgnacji skóry
  • terapia nietrzymania moczu powstałego na skutek operacji onkologicznych (po histerektomii, prostatektomii)
  • przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego (mastektomia, histerektomia, prostatektomia)

Zespół jelita leniwego

Rehabilitacja w zespole jelita leniwego:

1. Drenaż brzucha
2. Elektrostymulacja brzucha- Compex
3. Instruktaż postępowania z jelitem grubym i odbytnicą

Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy. Zespół ten wiąże się z postępującym spowolnieniem motoryki jelit, która wywołana może być przez siedzący tryb pracy, nieodpowiednią dietę i wiele innych czynników. Brak odpowiednich bodźców, które pobudzają jelita do prawidłowej pracy powoduje ich „rozleniwienie”. Mechanizmy wypróżniania zostają zaburzone, a w konsekwencji pojawia się nieprzyjemne uczucie wzdęcia dolnych partii brzucha, bóle, zaparcia oraz ogólny dyskomfort.

Głównymi przyczynami pojawienia się tego zespołu jest nieodpowiedni, niezdrowy styl życia. Zła dieta, nieregularne posiłki, brak aktywności fizycznej sprzyjają pojawieniu się problemów z układem pokarmowym. Brak w diecie błonnika pokarmowego, odpowiedniej ilości płynów, nieregularnie spożywane posiłki o wysokiej zawartości tłuszczów i węglowodanów, a do tego bodźce zewnętrzne w postaci stresu, powodują, że motoryka jelit jest zaburzona, co skutkuje dolegliwościami z ich strony.
Częste sięganie po środki wspomagające wypróżnianie, również negatywnie wpływa na pracę jelit, dodatkowo ją spowalniając.
Ponadto „leniwym jelitom” mogą sprzyjać problemy z tarczycą czy niektóre leki np. nasercowe.

Leczenie głównie opiera się na zmianie trybu i stylu życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie bodźców stresowych, podaż dużej ilości płynów- wody powinny przynieść ulgę i poprawić motorykę jelit. Również regularność posiłków, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jelit. Zwiększenie spożycia surowych warzyw, produktów pełnoziarnistych, które są cennym źródłem włókna pokarmowego, przyspieszy pasaż jelitowy. Należy jednak wprowadzać je stopniowo, powoli zwiększając spożycie produktów wysokobłonnikowych. Bardzo dobrymi efektami cieszy się spożywanie siemienia lnianego, które wprowadzone do jadłospisu, działa zbawiennie na układ pokarmowy. Włączenie do diety mlecznych produktów fermentowanych, które zawierają bakterie kwasu mlekowego, również sprzyjać będzie osiągnięciu równowagi wypróżnień, pobudzając układ pokarmowy do pracy.

Zrezygnować należy z produktów wysoko przetworzonych, tłustych o dużej zawartości węglowodanów, które dodatkowo spowalniają pasaż jelitowy.