Masaż leczniczy
Masaż leczniczy to metoda fizjoterapii, którą stosuje się w celu zmniejszenia nasilenia objawów choroby, jej leczenia lub zapobiegania.
Oprócz pozytywnego działania zdrowotnego, masaże lecznicze pozwalają się odprężyć, ujędrniają i wygładzają skórę.
Masaż leczniczy to różnego rodzaju działania mechaniczne, które podejmuje terapeuta wpływając na skórę, tkanki podskórne, ścięgna, więzadła, mięśnie, torebki stawowe, a także naczynia krwionośne i limfatyczne czy receptory nerwowe.
Do działań tych zalicza się m.in. głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie czy oklepywanie. Dobór odpowiedniej techniki masażu leczniczego pozwala wpływać nie tylko na poszczególne elementy narządu ruchu, ale także na układ oddechowy, układ krążenia oraz narządy wewnętrzne.
Masaż najczęściej zalecany jest w sytuacji:
- wady postawy
- przeciążenia
- długotrwały stres
- siedzący tryb życia
- nadwaga
Wskazania do masażu leczniczego
- choroby układu ruchu (np. zwyrodnienie stawów),
- stany po urazach (stłuczeniach, zwichnięciach, złamaniach),
- stany przeciążeniowe mięśni i stawów,
- zespoły bólowe,
- choroby reumatyczne,
- przewlekła niewydolność oddechowa,
- blizny i zrosty,
- zaniki, niedowłady i porażenia mięśniowe,
- uszkodzenia nerwów obwodowych.
Przeciwwskazania do masażu leczniczego:
- infekcje wirusowe i bakteryjne skóry,
- świeże rany i owrzodzenia,
- żylaki i owrzodzenia żylne,
- aktywna choroba nowotworowa,
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze,
- niewyrównana niewydolność serca,
- choroby zakaźne,
- gorączka,
- zapalenie opon mózgowych,
- zaawansowana osteoporoza.
Ból po masażu leczniczym
Podczas klasycznego masażu kręgosłupa pacjent nie powinien odczuwać bólu. Jeśli towarzyszący wcześniej ból po zabiegach nasilił się i nie ustępuje należy niezwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą, osobą wykonującą dany zabieg. Taki ból może oznaczać poważniejsze schorzenie lub świadczyć o nieprawidłowym sposobie wykonania masażu.
Masaż pneumatyczny
Masaż pneumatyczny wpływa na poprawę ukrwienia i odżywienia mięśni, ułatwiając ich regenerację powysiłkową. Masaż pneumatyczny ma zastosowanie również w rehabilitacji po mastektomii przy obrzękach limfatycznych. Jest również jedną z form oddziaływania w terapii antycellulitowej oraz w modelowaniu sylwetki. Wygładza i polepsza strukturę skóry, przyspiesza eliminację płynów i zalegających odpadów metabolicznych (toksyn). Dodatkową korzyścią, jaką pacjent odczuwa po zabiegach presoterapii jest wyraźna poprawa samopoczucia i efekt „lekkości” ciała. Polecamy szczególnie osobom, które mają problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie i cierpią z powodu tzw. „ciężkich nóg”. Zabieg jest przyjemny i relaksujący.
Proponujemy:
- masaż limfatyczny
- masaż profilaktyczny w niewydolności żylnej kończyn dolnych.
- masaż odchudzający
- masaż antycellulitowy
Wskazania do terapii:
- uczucie „ciężkich” nóg
- pieczenie i skurcze w łydkach
- uczucie obrzmienia
- problemy z zastojem limfy, np. u amazonek
- po trudnym porodzie, a Twoje nogi wyglądają jak u ,,słonia”
- po histerektomii (usunięciu macicy) i usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych
- po radioterapii i usunięciu węzłów chłonnych po przebytym nowotworze
- w trakcie menopauzy – z dnia na dzień pod wpływem leków Twoje ciało zmienia się nie do poznania
Wtedy, gdy cierpisz na słoniowaciznę nie zwlekaj. Już po pierwszym zabiegu odczujesz ulgę, a każdy kolejny zabieg będzie Ci przynosił wymierne w centymetrach efekty.
Nawet, gdy masz pajączki, żylaki też możesz z tego zabiegu skorzystać.
Przyjdź, a terapeuta dobierze odpowiednią formę leczenia. Zmierzy, oceni i dostosuje rodzaj masażu pneumatycznego indywidualnie dla Ciebie. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko włączyć aparat do terapii. Po szczegółowym wywiadzie i badaniu dobiera się mankiety terapeutyczne, parametry, a w tym m.in. ciśnienie w poszczególnych komorach.
Raz uszkodzony układ limfatyczny nie ulegnie samonaprawie, nie utworzy się krążenie oboczne. Dlatego starannie wybierz miejsce, które będzie Ci świadczyło tego rodzaju usługę.
Jeśli masz szerszy problem przyjdź, a terapeuta doradzi, do jakiego specjalisty dalej się udać, lecz najpierw zdejmie obrzęk, aby lekarz spokojnie mógł wykonać badanie USG Doppler w celu potwierdzenia zmian i ustalenia dodatkowego leczenia.
Twoje chore nogi są w Twoich rekach. Musisz trafić tylko do dobrego specjalisty, który nie tylko wykona usługę, ale nauczy Cię, jaką stosować profilaktykę i jak odróżnić gabinet, w którym będziesz mieć prawidłowo wykonany zabieg.
Nie sztuką jest wykonać zabieg, sztuką jest wykonać go dobrze, aby było to widać i na zdjęciu i po wymiarach.
Z naszego gabinetu dostaniesz pełną dokumentację wykonanej usługi tak, aby lekarz prowadzący dokładnie wiedział, co zostało wykonane i dlaczego taki rodzaj terapii zastosowano właśnie u Ciebie.
Masaż kamieniami
Masaż kamieniami to dobry wybór, gdy bolą cię mięśnie, masz złą przemianę materii lub stargane nerwy. Pozwól, aby obłożono cię kamieniami. To działa: odpręży cię, odświeży. Wstaniesz z nową energią do życia. Sprawdź, czy masaż kamieniami jest odpowiedni dla ciebie i na czym polega.
Masaż kamieniami – czarny bazalt i biały marmur
Do masażu kamieniami wykorzystuje się bazalt (kamienie czarne) i marmur (białe). Kamieni bazaltowych jest 54. Mają owalny kształt oraz ciemnoszarą lub czarną barwę. Wydobywa się je z dna oceanów, gdzie zostały wyszlifowane przez piasek i fale. Ich powierzchnia jest idealnie gładka. Aby utrzymywały swą naturalną, pozytywną energię, należy je przechowywać w wodzie źródlanej lub soli morskiej. W ten sposób oczyszcza się je także ze złej energii, którą odebrały z naszego organizmu. Doskonale nadają się do terapii, ponieważ rozgrzane do temperatury około 50ºC, długo trzymają ciepło. Pobudzają krążenie krwi, co sprzyja lepszemu odżywieniu i dotlenieniu skóry. Marmur jest znany z naturalnych właściwości chłodzących. Dla zwiększenia mocy kamienie dodatkowo schładza się w lodzie. Najczęściej układa się je w miejscach podatnych na obrzęki (z reguły pod oczami), kontuzjowanych lub przekrwionych.
Masaż kamieniami – jak przebiega?
Przed masażem trzeba się rozebrać, można pozostać jedynie w skąpych majtkach. W zależności od rodzaju schorzenia, na jakie cierpisz, masażysta poleci, żeby położyć się na brzuchu lub na plecach. Potem ułoży na twoim ciele kamyki w okolicach czakr, np. na plecach, wzdłuż kręgosłupa. Małe kamyki włoży między palce dłoni i stóp.
Obłożona kamieniami osoba leży spokojnie na wygodnym stole do masażu. Terapeuta bierze do rąk dwa spore kamienie wcześniej zanurzone w oliwie z oliwek. Kamieniami masuje całe ciało, pocierając delikatnie miejsce przy miejscu. Ciepło, które płynie z kamieni, rozluźnia napięte mięśnie, dzięki czemu krew zaczyna szybciej krążyć. Organizm pozbywa się toksyn, skóra jest dobrze dotleniona, robi się bardziej elastyczna. Zimne kamienie przydają się przy kontuzjach, drobnych uszkodzeniach spowodowanych zbyt intensywnym treningiem
Masaż kamieniami – dla kogo?
Masaż kamieniami można polecić każdemu. Jednemu przyniesie odprężenie, a drugiemu ulgę w dolegliwościach. Szczególnie warto mu się poddać, jeżeli dokuczają choroby stawów, bóle szyi i kręgosłupa. Kamienna terapia pomaga doładować wewnętrzne akumulatory wszystkim osobom przemęczonym i zestresowanym. Wystarczy jeden zabieg, aby poczuć się jak młody bóg, pozbyć się bezsenności, smutku i przygnębienia czy też poczucia bezradności, przytłoczenia codziennymi kłopotami. Najlepsze, bo długotrwałe rezultaty osiągnie się po trzech zabiegach. Na seans trzeba się umówić po pracy i załatwieniu ważniejszych spraw. Po nim nie myśli się już o kłopotach. Przychodzi ochota, żeby położyć się w wygodnym, ciepłym łóżku i przedłużyć wewnętrzne wyciszenie, rozluźnienie.