Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa

Na kompleksową terapie przeciwobrzekową składają się:

1. Manualny drenaż limfatyczny
2. Bandażowanie
3. Terapia ruchowa
4. Masaż pneumatyczny BOA
5. Higiena i pielęgnacja skóry
6. Odzież kompresyjna – do kupienia w sklepie medycznym lub Aptece

1. Manualny Drenaż Limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny jest szczególną formą masażu. Każdy drenażysta jest masażystą, ale nie każdy masażysta jest drenażystą. Drenaż wykonuje się zgodnie z wiedzą anatomii i fizjologii układu naczyń limfatycznych. Celem manualnego drenażu limfatycznego jest udrożnienie obszaru zajętego przez chłonkę oraz pokazanie możliwości alternatywnego przepływu z pominięciem obszarów blokady czyli m. in. usuniętych lub uszkodzonych węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny nie obejmuje tylko kończyny górnej. Praktycznie całe nasze ciało jest objęte układem limfatycznym, za wyjątkiem CUN. Czasami, aby umożliwić przepływ limfy musimy wykonać mobilizację blizny pooperacyjnej, która może stanowić barierę przepływu limfy. Drenaż limfatyczny w niczym nie przypomina masażu. Cechą odróżniającą jest przede wszystkim to, że celem masażu jest przekrwienie tkanki, natomiast w drenażu jest to niedozwolone, ponieważ obrzęk nie znosi ciepła. Dodatkowo drenaż limfatyczny jest bardzo delikatny, ponieważ obrzęk zlokalizowany jest pod samą skórą i opiera się na elastyczności tkanki.

2. Kompresoterapia

Kompresoterapie ogólnie można określić jako oddziaływanie zewnętrznym ciśnieniem różnych materiałów na tkanki. Celem kompresoterapii jest utrzymanie efektów drenażu limfatycznego poprzez wspomaganie działania pompy mięśniowej. Taką formę terapii realizuje się przy użyciu specjalistycznych bandaży kompresyjnych. Kompresoterapia polega na dostarczeniu do organizmu określonego ciśnienia wyrażanego w mmHg lub kPa. Ciśnienie to, dostarczane na powierzchnię skóry za pomocą specjalnych bandaży, przenoszone jest w głąb kończyny, zwiększając w sposób odpowiedni i pożądany śródtkankowe ciśnienie hydrostatyczne. Ważne jest by dostarczane z zewnątrz do kończyny objętej obrzękiem ciśnienie nie było ani za małe, ani też zbyt duże. Zbyt mały ucisk wywierany na kończynę nie przyniesie pożądanego efektu a terapia może się okazać po prostu stratą czasu. Zbyt duży ucisk natomiast niesie za sobą ryzyko wystąpienia całego szeregu negatywnych skutków ubocznych, powodujących najczęściej konieczność nagłego zaprzestania terapii.

3. Terapia Ruchowa

Terapia ruchowa jest nieodłącznym elementem kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Obraz kliniczny po zabiegu mastektomii i często z nią związanej radioterapii jest bardzo zróżnicowany. Pacjentki mają tendencję do ochrony ramienia lub całej strony operowanej, a często nawet do jej unieruchomienia. Terapia ruchowa jest niezmiernie ważna zarówno dla samego obrzęku limfatycznego jak również dla ogólnej sprawności ruchowej.

4. Masaż Pneumatyczny BOA

Masaż pneumatyczny Boa nie może w żadnym przypadku być traktowany jako zastępstwo dla manualnego drenażu limfatycznego. Profesjonalne jest wykonywanie masażu Boa- odpowiedni program, tempo, ciśnienie itd. po manualnym drenażu limfatyczym z prostej przyczyny: nie ma takiej maszyny która udrażnia centrale do której spływa chłonka z obwodu.  WIĘCEJ >>

5. Higiena i Pielęgnacja Skóry

Przy obrzękach limfatycznych ochrona i pielęgnacja skóry jest niezbędna, ponieważ skóra jest podatna na zapalenia i infekcje.
Wszelkiego typu infekcje niestety pogłębiają obrzęk.
Żeby pomóc w zapobieganiu penetracji skóry przez bakterie, należy utrzymywać skórę w idealnym stanie.
Pielęgnacja powinna być prowadzona rano i wieczorem, a specjalistyczne produkty powinny mieć kwaśne Ph.

6. Odzież kompresyjna

Po zakończonej fazie redukcji obrzęku, następuje faza utrzymania, do której niezbędne jest używanie odzieży kompresyjnej. W terapii obrzęku limfatycznego przez wzgląd na konieczność precyzyjnego dostosowania ucisku do indywidualnych wymiarów kończyny, konieczna jest odzież szyta na miarę. Zadaniem odzieży jest możliwie najdłuższe utrzymanie zredukowanego obrzęku.