Wazektomia a przewlekły ból jąder. Rola Uro-fizjoterapeuty

Wazektomia klasyczna to zabieg polegający na przecięciu nasieniowodu, ucięciu ok.1cm i podwiązaniu obu przewodów za pomocą klamr, klipsów. Celem tego zabiegu jest zamknięcie odpływu plemników z jąder do cewki moczowej.

Wazektomia kanadyjska to zabieg także polegający na przecięciu nasieniowodów, z tym, że koniec bliższy jądra pozostaje bez podwiązania- wolny.

Mówi się, że po tej metodzie nie występują przewlekłe bóle jąder.

Po wazektomii należy wykonać 2- krotnie badanie nasienia w odstępach 6-12 tyg., aby potwierdzić fakt ze zabieg się udał.

Odwróceniem zabiegu wazektomii jest rewazektomia. To zabieg mikrochirurgiczny, trwający kilka godzin w znieczuleniu ogólnym, nierefundowany przez NFZ. Koszt takiego zabiegu od 12 tyś. wzwyż.

Objawy, które mogą wystąpić po wazektomii

– ból jąder

– obrzęk moszny

– krwiak moszny, czasem podbrzusza

– zapalenie najądrzy

– trudności z siadaniem

Rola uro-fizjoterapeuty:

Po 2-3 dniach od wykonania takiego zabiegu zalecana jest konsultacja z Uro-fizjoteraeutą męskim w celu zmniejszenia powikłań pozabiegowych.

Co wykona Uro-fizjoterapeuta:

  1. Terapie naczyniową w celu poprawy odpływu żylnego
  2. Terapie przeciwobrzękową + zalecenia do domu, jako zapobieganie obrzękowi moszny i podbrzusza
  3. Kinesiotaping – ewakuacja krwiaka
  4. Terapie manualną dna miednicy – pomoc w siadaniu, siedzeniu
  5. Omówi postępowanie w przypadku innych dysfunkcji związanych z tym zabiegiem.
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Fizjoterapia

Autor: Mgr Marta Jabłońska – Kowalska

Marta Jabłońska-Kowalska to doświadczony fizjoterapeuta i osteopata. Ukończyła studia magisterskie w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Bydgoszczy w 2008 roku zdobywając tytuł magistra fizjoterapii. Następnie ukończyła studia Osteopatii na Akademii Osteopatii w Warszawie w 2022r. Na obu uczelniach terapeutka zdobyła wiedzę i umiejętności w dziedzinie fizjoterapii, anatomii, fizjologii, terapii wisceralnej oraz terapii cranio-sacralnej. Jednocześnie od 2016r. terapeutka systematycznie poszerzała swój warsztat terapeutyczny w zakresie terapii uroginekologicznej oraz proktologicznej i rozwinęła się w zakresie USG w Urologii. Jest certyfikowanym terapeutą terapii McKenzie oraz certyfikowanym terapeutą uroginekologicznym. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Hospicjum, Przychodni Rehabilitacyjnej, Sanatorium Uzdrowiskowym oraz Szpitalu Wojskowym, aż wreszcie w 2017r. rozpoczęła własną działalność w firmie FIZJODUET KOWALSCY w województwie Kujawsko-Pomorskim w Lubiczu koło Torunia.