Sztuczny zwieracz cewki u pacjentów po prostatektomii z nietrzymaniem moczu.

Sztuczny zwieracz jest metodą innowacyjną, którego celem jest przywrócenie kontroli nad oddawaniem moczu. Stosowany nie tylko u mężczyzn. Składa się on z balonika (kontroluje przepływ moczu) i cewki (podłączonej do pęcherza) oraz pompki zlokalizowanej w mosznie, które są umieszczone w ciele pacjenta.

Chcąc oddać mocz, pacjent naciska na przycisk-pompkę i zwalnia balonik, co powoduje opróżnienie pęcherza, po czym naciska ponownie, aby napompować balonik by zamknąć odpływ z pęcherza. Okres trwania sztucznego zwieracza to 10 lat.

Zalety sztucznego zwieracza:

  1. Niezależność i normalna jakość życia
  2. Swobodne wykonywanie czynności dnia codziennego
  3. Uprawianie aktywności fizycznej bez obaw o wyciekanie moczu
  4. Długotrwały efekt
  5. Ma wspomagać naturalny zwieracz

Wskazaniem do zabiegu jest ciężkie NM przy neurogennej niewydolności zwieracza cewki moczowej, nawrotowe lub przetrwałe nietrzymanie moczu, gdzie inne metody nie przyniosły pożądanego efektu, gdzie doszło do uszkodzeń mięśniowych czy też nerwowych.

Po operacji trzeba oczekiwać 8 tyg. na reaktywacje układu moczowego, aby sprawdzić czy operacja się udała i czy pacjent trzyma mocz

Aby być zakwalifikowanym do zabiegu sztucznego zwieracza cewki należy przez rok korzystać z rehabilitacji, która ma na celu usprawnić pacjenta po prostatektomii i doprowadzić do trzymania moczu. Czasem może się zdarzyć, że po szeregu sesji z uroterapeutą w Fizjoduet Kowalscy zostanie niewielka dysfunkcja w postaci 1-2 wkładek zużywanych w ciągu doby. Nie jest to wskazanie do implantowania sztucznego zwieracza.

Przeciwwskazania do zabiegu to:

– duże zmiany zwyrodnieniowe dłoni

– uszkodzenia układu neurologicznego

– brak sprawności intelektualnej pacjenta

Po zainstalowaniu sztucznego zwieracza Pacjent normalnie będzie odczuwał parcie na ściany pęcherza i sam będzie decydował, kiedy oddać mocz. Stanowi to pewne zagrożenie, aby nie wykonywał tego za rzadko, bo będzie to niosło za sobą szereg powikłań takich jak np. zapalenie cewki moczowej, pęcherza itd.

Jeśli pacjent nie będzie regularnie opróżniał pęcherza moczowego i mocz będzie długotrwale zalegał może dojść do niewydolności nerek.

Autor: Mgr Marta Jabłońska – Kowalska

Marta Jabłońska-Kowalska to doświadczony fizjoterapeuta i osteopata. Ukończyła studia magisterskie w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Bydgoszczy w 2008 roku zdobywając tytuł magistra fizjoterapii. Następnie ukończyła studia Osteopatii na Akademii Osteopatii w Warszawie w 2022r. Na obu uczelniach terapeutka zdobyła wiedzę i umiejętności w dziedzinie fizjoterapii, anatomii, fizjologii, terapii wisceralnej oraz terapii cranio-sacralnej. Jednocześnie od 2016r. terapeutka systematycznie poszerzała swój warsztat terapeutyczny w zakresie terapii uroginekologicznej oraz proktologicznej i rozwinęła się w zakresie USG w Urologii. Jest certyfikowanym terapeutą terapii McKenzie oraz certyfikowanym terapeutą uroginekologicznym. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Hospicjum, Przychodni Rehabilitacyjnej, Sanatorium Uzdrowiskowym oraz Szpitalu Wojskowym, aż wreszcie w 2017r. rozpoczęła własną działalność w firmie FIZJODUET KOWALSCY w województwie Kujawsko-Pomorskim w Lubiczu koło Torunia.