Samobadanie jąder

Samobadanie jąder mężczyźni w wieku od 17 do 40 roku życia powinni wykonywać raz w miesiącu. Jest to badanie ważne dla wczesnego wykrycia raka jąder, które jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w grupie młodych mężczyzn. Jest ich aż 25 %.

Jak wykonać badanie?

  1. Badanie wykonaj po ciepłym prysznicu lub gorącej kąpieli, kiedy mięśnie są rozluźnione w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej, przy pomocy obu dłoni.
  2. Badanie należy wykonać pojedynczo, dotykając każde jądro delikatnie w każdym kierunku przesuwając pomiędzy kciukiem a pozostałymi palcami.
  3. Nie denerwuj się, jeśli jedno jądro jest nieco większe a drugie mniejsze.
  4. Nie denerwuj się, że jedno jądro jest nieco niżej niż wyżej.
  5. Jądro powinno być gładkie, nie powinno być żadnego dyskomfortu ani tym bardziej bólu podczas dotyku.
  6. Po co masz wykonać to badanie? Otóż po to, aby zapoznać się ze swoim ciałem, aby umiejętnie rozpoznać niepokojące zmiany.
  7. Regularność w badaniu to ważna rzecz.
  8. Czego szukamy?

– zwiększonych gabarytów, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry,

– zwiększonej temperatury,

– niepokojących zgrubień,

– podejrzanych wypukłości,

Jeśli masz problem z poprawnością tego badania zapytaj swojego urologa lub urofizjoterapeutę z FizjoDuet Kowalscy jak wykonać to badanie.

Jeśli coś Cię niepokoi udaj się do swojego urologa, aby zbadał oraz wykonał USG w celu rozwiania Twoich wątpliwości.

Pamiętaj badanie przesiewowe jest pierwszym krokiem do Twojego zdrowia.

Kolejnym krokiem jest wykonanie:

Badania ręcznego moszny

Badania USG moszny

Badania prostaty poprzez badanie USG TAUS (przez powłoki brzuszne) czy TRUS ( transrectalne)

Badania pęcherza i jego funkcji

Dlatego jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy bólu jąder, worka mosznowego, prącia, lub dyskomfort czy ból podbrzusza, lub masz problem z mikcją czy defekacją nie zwlekaj.

Udaj się po pomoc i nie marnuj czasu.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Bez kategorii

Autor: Mgr Marta Jabłońska – Kowalska

Marta Jabłońska-Kowalska to doświadczony fizjoterapeuta i osteopata. Ukończyła studia magisterskie w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Bydgoszczy w 2008 roku zdobywając tytuł magistra fizjoterapii. Następnie ukończyła studia Osteopatii na Akademii Osteopatii w Warszawie w 2022r. Na obu uczelniach terapeutka zdobyła wiedzę i umiejętności w dziedzinie fizjoterapii, anatomii, fizjologii, terapii wisceralnej oraz terapii cranio-sacralnej. Jednocześnie od 2016r. terapeutka systematycznie poszerzała swój warsztat terapeutyczny w zakresie terapii uroginekologicznej oraz proktologicznej i rozwinęła się w zakresie USG w Urologii. Jest certyfikowanym terapeutą terapii McKenzie oraz certyfikowanym terapeutą uroginekologicznym. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Hospicjum, Przychodni Rehabilitacyjnej, Sanatorium Uzdrowiskowym oraz Szpitalu Wojskowym, aż wreszcie w 2017r. rozpoczęła własną działalność w firmie FIZJODUET KOWALSCY w województwie Kujawsko-Pomorskim w Lubiczu koło Torunia.